PostHeaderIcon Prevrat

Rabovačka.

Po 20. októbri sa húfne hrnuli vojaci domov, ti čo sa skrývali hneď sa objavili a vojaci na dovolenej už nikam nešli, rozniesla sa zvesť – tak túžobne očakávaná – že je koniec vojny.
29. okt. večer nastal hluk po uliciach, bolo očuť výkriky: „Rabujú!“ Rabovka začala u Morica Schaara, obchodníka. Vylámali dvere obchodu, vnikli doň, čo bolo k jedeniu vzali, ostatné polámali, rozbili, zničili. Po chvíli odišli k Maxovi Bergerovi, obchodníkovi, ktorý aby ušiel podobnému osudu hostil ľudí vínom, jedlom, fajčivom, ale ani on nebol ušetrený, celý obchod, byt, povale, pivnice mu vyprázdnili. Rozvášnený, rozhorčený ľud ničil všetko, čo sa dalo, okná, dvere, police, pulty, nábytok, kachle, všetko dolámal. Posledného vyrabovali Maxa Steinera, u toho bolo zničené tiež všetko. Mnoho
nahlad_stranky.jpg

vína si ľudia pobrali, ale väčšiu čiastku v pivnici vypustili. Vôbec mnoho potravín bolo zničené. Tento stav trval dva dni a dve noci. Ďalšie ničenie zamedzil Ján Kákoni, dekan, ktorý vyzval viacerých vojakov, aby urobili poriadok v obci, čo tito aj urobili. Čo sa však dialo vo svete, nikto netušil, až prišiel z Modry Samuel Zoch  ev. a.v. farár s viacerými ľudmi, ktorý prvý vyhlásil ľudu, že máme nový štát:
nahlad_stranky.jpg

Hľadať
Nálepky
Vitajte v Častej

Zobraziť Častá na väčšej mape
Kto je online