PostHeaderIcon Potopa na Píle

Poobede 7.6.2011 sa v Malých Karpatoch udiala katastrofa, ktorú ani najstarší obyvatelia nikdy v živote nezažili. O ničomm podobnom sa nepíše ani v Kronike obce Častá. Aj ja som sa zúčastnil pri záchranných prácach v Častej a ratoval som svoju 83 ročnú sesternicu Aničku Citterovú, ktorá žije sama. Našťastie oproti jej domu býva veliteľ častovských dobrovoľných hasičov Vlado Jankto, ktorý, aj keď podobne vážne chorý ako ja, zobral do rúk iniciatívu a riadil celú akci. Syn Vlado zase odišiel zachraňovať moju 87 ročnú mamu, ktorá tiež býva v Častej, no jej sa táto katastrofa vyhla. Maželka s ostatnými deťmi zase odišla do Dolian pomáhať svojej kamarátke, ktorá býva na veľmi exponovanom mieste, no vôbec sa tam nedostala. U nás v Budmericiach situácia nebola až taká vážna, aj keď nám tiež poriadne “šupelo”, lebo hrozilo aj roztrhnutie hrádzí na rybníkoch.
Najstrašnejšie sa katastrofa prejavila na Píle, ktorá leží v úzkej doline pod Červeným Kameňom. Keď som na vlastné oči videl tú spúšť, ktorú potopa za sebou zanechala, pocítil som potrebu pokúsiť sa nejako pomôcť tým ľuďom, ktorých od mladosti poznám, s ktorými som voľakedy chodil do školy, kamarátil som sa s nimi a možno som aj k niektrým dnešným, už babičkám, prechovával  hlbšie city.
Niečo som dokázal pre pomoc zatopeným urobiť aj sám, no zdá sa mi to žalostne málo. Obišiel som svojich kamarátov a poprosil som ich o materiál potebný na odstraňovanie škôd. Laco Nagy z Budmeríc poskytol pre Pílu lopaty a ochranné rukavice, Dušan Kuchta poslal tiež lopaty, krompáč, zakrývacie plachty a aj Jozef Niláš, ktorý bol sám postihnutý povodňou v Častej, poskytol pre obyvateľov Píly dezinfekčné a čistiace prostriedky.

Keď som tam tieto veci niesol a videl som aká katastrofa postihla rodiny v tejto dedine, rozhodol som sa požiadať o pomoc aj ostatných ľudí, ktorí by možno radi pomohli no nevedia ako. Viem, že aj takéto hrozné katastrofy dokážu niektorí ľudia zneužiť, preto som si vymyslel veľmi jednoduchý spôsob, ako zariadiť, aby sa pomoc dostala naozaj tým, ktorým bola venovaná. Navštívil som niektoré rodiny a ponúkol som im, že zverejním na svojom webe ich mená, adresy, telefónne čísla a aj čísla účtov, zdokumentujem stav ich škôd a tak zabezpečím priamy kontakt medzi nimi a prípadnými poskytovateľmi pomoci. Bude to bez všelijakých rizikových medzičlánkov a rôznych “bermudských trojuholníkov”, kde sa veci záhadne strácajú.

Každý, kto si prečíta na týchto stránkach príbeh konkrétnej rodiny, či konkrétneho človeka, pozrie si fotodokumentáciu a rozhodne sa pomôcť, bude môcť (a to aj odporúčam) kedykoľvek kontaktovať príslušného človeka a dohodnúť si podmienky a formu pomoci. Samozrejme, že môže aj príslušného človeka osbne navštíviť, aby sa sám presvedčil, že jeho pomoc sa k adresátovi naozaj dostane. Som presvedčený, že takýto spôsob je najtransparentnejší a že ho budú aj v budúcnosti využívať ľudia, ktorí sprostredkujú pre niekoho pomoc.

Vladimír Schwandtner

Tu si môžete pozrieť jednotlivé príbehy ľudí, ktorí Vašu pomoc radi prijmú:

STANISLAV KAŠTÝL – Píla

FRANTIŠEK SOMOROVSKÝ – Píla

FRANTIŠEK HOFFMANN – Píla

Ďalší budú pribúdať, lebo rýchlejšie nestačím ostatných navštíviť, zistiť situáciu, získať ich súhlas a údaje o nich.

ZA KAŽDÚ SNAHU O POMOC VOPRED ĎAKUJEM V MENE POTREBNÝCHHľadať
Nálepky
Vitajte v Častej

Zobraziť Častá na väčšej mape
Kto je online