Články pre kategóriu ‘Potopa na Píle’

PostHeaderIcon Potopa na Píle

Poobede 7.6.2011 sa v Malých Karpatoch udiala katastrofa, ktorú ani najstarší obyvatelia nikdy v živote nezažili. O ničomm podobnom sa nepíše ani v Kronike obce Častá. Aj ja som sa zúčastnil pri záchranných prácach v Častej a ratoval som svoju 83 ročnú sesternicu Aničku Citterovú, ktorá žije sama. Našťastie oproti jej domu býva veliteľ častovských dobrovoľných hasičov Vlado Jankto, ktorý, aj keď podobne vážne chorý ako ja, zobral do rúk iniciatívu a riadil celú akci. Syn Vlado zase odišiel zachraňovať moju 87 ročnú mamu, ktorá tiež býva v Častej, no jej sa táto katastrofa vyhla. Maželka s ostatnými deťmi zase odišla do Dolian pomáhať svojej kamarátke, ktorá býva na veľmi exponovanom mieste, no vôbec sa tam nedostala. U nás v Budmericiach situácia nebola až taká vážna, aj keď nám tiež poriadne “šupelo”, lebo hrozilo aj roztrhnutie hrádzí na rybníkoch.
Najstrašnejšie sa katastrofa prejavila na Píle, ktorá leží v úzkej doline pod Červeným Kameňom. Keď som na vlastné oči videl tú spúšť, ktorú potopa za sebou zanechala, pocítil som potrebu pokúsiť sa nejako pomôcť tým ľuďom, ktorých od mladosti poznám, s ktorými som voľakedy chodil do školy, kamarátil som sa s nimi a možno som aj k niektrým dnešným, už babičkám, prechovával  hlbšie city.
Niečo som dokázal pre pomoc zatopeným urobiť aj sám, no zdá sa mi to žalostne málo. Obišiel som svojich kamarátov a poprosil som ich o materiál potebný na odstraňovanie škôd. Laco Nagy z Budmeríc poskytol pre Pílu lopaty a ochranné rukavice, Dušan Kuchta poslal tiež lopaty, krompáč, zakrývacie plachty a aj Jozef Niláš, ktorý bol sám postihnutý povodňou v Častej, poskytol pre obyvateľov Píly dezinfekčné a čistiace prostriedky.

Keď som tam tieto veci niesol a videl som aká katastrofa postihla rodiny v tejto dedine, rozhodol som sa požiadať o pomoc aj ostatných ľudí, ktorí by možno radi pomohli no nevedia ako. Viem, že aj takéto hrozné katastrofy dokážu niektorí ľudia zneužiť, preto som si vymyslel veľmi jednoduchý spôsob, ako zariadiť, aby sa pomoc dostala naozaj tým, ktorým bola venovaná. Navštívil som niektoré rodiny a ponúkol som im, že zverejním na svojom webe ich mená, adresy, telefónne čísla a aj čísla účtov, zdokumentujem stav ich škôd a tak zabezpečím priamy kontakt medzi nimi a prípadnými poskytovateľmi pomoci. Bude to bez všelijakých rizikových medzičlánkov a rôznych “bermudských trojuholníkov”, kde sa veci záhadne strácajú.

Každý, kto si prečíta na týchto stránkach príbeh konkrétnej rodiny, či konkrétneho človeka, pozrie si fotodokumentáciu a rozhodne sa pomôcť, bude môcť (a to aj odporúčam) kedykoľvek kontaktovať príslušného človeka a dohodnúť si podmienky a formu pomoci. Samozrejme, že môže aj príslušného človeka osbne navštíviť, aby sa sám presvedčil, že jeho pomoc sa k adresátovi naozaj dostane. Som presvedčený, že takýto spôsob je najtransparentnejší a že ho budú aj v budúcnosti využívať ľudia, ktorí sprostredkujú pre niekoho pomoc.

Vladimír Schwandtner

Tu si môžete pozrieť jednotlivé príbehy ľudí, ktorí Vašu pomoc radi prijmú:

STANISLAV KAŠTÝL – Píla

FRANTIŠEK SOMOROVSKÝ – Píla

FRANTIŠEK HOFFMANN – Píla

Ďalší budú pribúdať, lebo rýchlejšie nestačím ostatných navštíviť, zistiť situáciu, získať ich súhlas a údaje o nich.

ZA KAŽDÚ SNAHU O POMOC VOPRED ĎAKUJEM V MENE POTREBNÝCHPostHeaderIcon Stanislav Kaštýl

stanislav kastyl

Rodina Stanislava Kaštýla bola katastrofou postihnutá veľmi dramaticky. Keď som k ich domu prichádzal s ponukou tejto formy pomoci, práve odťahovka odvážala ich zdemolované auto. Naozaj si netrúfam určiť jeho značku, lebo to bola iba kopa pokrčenáho šrotu. V dome som videl zopár vecí, ktoré sa im podarilo zachrániť a oklo domu iba haldy zničených vecí. Steny v dome už mali poumývané a dezinfikované no v čase povodne mali až po vypínače kalnej vody, ktorá im zobrala doslova všetko. Zostáva im iba dúfať, že posudok statika neprikáže zbúrať ich dom s podomletými základmi.

Ak sa rozhodnete nejakou formou pomôcť rodine Kašýlových, tu sú všetky potrebné údaje:

STANISLAV KAŠTÝL
900 89 Píla 58
Telefonický kontakt: 0903/411 504, 0902/416 041

Číslo účtu: 2617061777/1100

Rozsah škody si pozrite v tejto fotogalérii:
Čítaj ďalej »

PostHeaderIcon František Somorovský

frantisek_somorovsky
František Somorovský doplatil na to, že býva v dome, ktorý bol voľakedy jedným z pilanských mlynov. Jeho byt je na prízemí takmer na úrovni potoka. Na poschodí bývajú svokrovci. Dom, bývalý mlayn, sa nachádza v dolinke na zákrute riečky Gidra. Prívalová vlna sa valila z oboch strán domu, takže z vonkajšej strany pretiekla ochranný múrik a zatopila celé prízemie, ktoré bolo voľakedy domovom Františka Somorovského a jeho rodiny. Nezostalo tam nič použiteľné. Druhou stranou, cez dvor, sa v ohybe riečky voda poriadne naštartovala a ešete s väčšou silou sa prevalila dvorom. Zmietla so sebou všetko, čo jej stálo v ceste, vrátane aut, zaparkovaných v “bezpečí” na dvore. Prevalila sa cez dvor a byt Františka Somorovského a za domom ešte stihla zničiť domy stojace pod bývalým mlynom, kým sa zase vliala naspäť do koryta.

FRANTIŠEK SOMOROVSKÝ
900 89 Píla 210

Telefón: 0904/270 257
Číslo účtu: 0284481685/0900

Skazu si môžete pozrieť vo fotogalérii:
Čítaj ďalej »

PostHeaderIcon František Hoffmann

Môj kamarát z mladosti Fero Hoffmann býva so svojou mamou tesne pod domom Stana Kaštýla a v tesnej blízkosti má svoj dom jeho mladší brat Jožo Hoffmann s rodinou. Často som  k nim chodieval ešte za mlada  po mostíku, ktorý spájal ich domy s hlavnou cestou ponad riečku Gidru. Teraz som však ani neveril vlastným očiam. Potopa zobrala nielen ich mostík ale aj prevažnú časť dvora a hlavne odplavila všetko až po hlavnú cestu. Obrovské balvany zostali roztrúsené v koryte riečky a z hlavnej cesty sa ich domy zdajú byť ako za obrovským kaňonom dravej rieky. Napriek tomu, že si Fero Hoffmann nevie predstaviť ako si opäť vybuduje prístup do domu, odstráni všetky škody, stále mi opakoval, že má veľké šťastie, lebo nedopadol ako chudák jeho horný sused Stano Kaštýl.

Ak sa rozhodnete nejakým spôsobom pomôcť bratom Hoffmannovcom tu sú kontakty na Fera, ktorého som zastihol doma:

FRANTIŠEK HOFFMANN
900 89 PÍLA 59

Telefón Fero 0907/310 622
Telefón Jožo 0904/688 896

Číslo účtu: 0180064596/0900

Tu je fotogaléria :
Čítaj ďalej »

Hľadať
Nálepky
Vitajte v Častej

Zobraziť Častá na väčšej mape
Kto je online