PostHeaderIcon Suchá nad Parnou

suchaerb.jpgSuchá nad Parnou leží severozápadne od Trnavy na pravobrežnej nive riečky Parná, a aby tej vody nebolo dosť, priamo v obci sa do Parnej vlieva Podhájsky potok, na ktorom je povyše dediny aj vodná nádrž. V akých súvislostiach teda v minulosti vznikol názov tejto obce nevieme, no v písomných prameňoch sa vyskytuje už od 13. storočia. Už vtedy tu bol kostol a fara, v polovici 16. storočia stál v Suchej aj kaštieľ a niekoľko zemianskych kúrií a v 17. storočí sa obec stala mestečkom s jarmočným právom. Dnes je však Suchá nad Parnou jednou z mnohých dedín, a aj spomínané staré pamiatky odvial čas. Renesančný kaštieľ, v ktorom sídlila správa časti červenokamenského panstva, kam Suchá nad Parnou patrila, bol v roku 1952 zbúraný a na jeho mieste dnes stojí Základná škola. Bol to štvorkrídlový jednopodlažný objekt okolo štvorcového nádvoria, s poschodovými vežami na nárožiach. Ani pôvodný gotický kostol sa nezachoval, v rokoch 1700-1708 na jeho mieste postavili nový barokový, zasvätený sv. Martinovi biskupovi.

Je to jednoloďový kostol s polygonálnym presbytériom, zaklenutý valenou lunetovou klenbou, s vysokou osemuholníkovou vežou na západe, ktorej štvorcový základ je zvyšok veže pôvodného gotického kostola. Fasády kostola sú zdobené polkruhovo ukončenými oknami, ktoré sa nachádzajú v plochách vymedzených lizénovými pásmi. Ďalším sakrálnym objektom ktorý si zaslúži pozornosť, je suchovská kaplnka Navštívenia Panny Márie z roku 1729, jednopriestor zaklenutý valenou klenbou s lunetami, so vstavanou vežou a s fasádou členenou lizénami. Nachádza sa v časti obce zvanej Ružová dolina, ktorá bola spolu s Vlčou dolinou vinohradníckou kolóniou obce, kde si od polovice 19. storočia stavala svoje letné sídla trnavská smotánka. Domy, ktoré tu v tomto období vznikali, spájali výrobnú vinohradnícku funkciu s oddychovou a reprezentačnou. Dodnes sa tu zachovalo už len niekoľko objektov, ktoré svedčia o niekdajšej nádhere zástavby týchto dolín a o vysokom vkuse ich bývalých majiteľov.
V lesíku nad Ružovou dolinou stojí aj bývalá kaplnka sv. Urbana z 18. storočia, a priamo v obci ďalšie dve kaplnky: na zákrute pri odbočke na Zvončín a na cintoríne. V Suchej nad Parnou nie je núdza ani o sochy svätcov. Neďaleko kostola stojí baroková socha Panny Márie – Immaculaty z roku 1805 a o niečo nižšie pred jedným z novších domov stojí na strohom podstavci barokovo zvlnená socha sv. Barbory z druhej polovice 18. storočia. Pri starobylom moste, ktorý je preklenutý štyrmi oblúkmi cez riečku Parná stojí socha sv. Jána Nepomuckého, s datovaním 1805 na podstavci s píšťalami a momentálne už aj bez hlavy. Na zákrute, kde do hlavnej cesty medzi Suchou nad Parnou a Trnavou ústi cesta z Horných Orešian stojí socha sv. Vendelína z druhej polovice 19. storočia, a v Ružovej doline pred kaplnkou Navštívenia Panny Márie stojí soch sv. Urbana z roku 1808. A v Suchej nechýba ani Kalvária. Nachádza sa na severnom okraji obce pri ceste ku priehrade, je z druhej polovice 18. storočia a z pôvodne väčšieho celku sa zachovalo len torzo – namiesto troch krížov tu dnes stojí už len prostredný kríž s korpusom Krista a sochy Márie Magdalény a Panny Márie. Z iných umeleckých diel spomeňme pomník padlým v prvej svetovej vojne z r. 1928, ktorý vyšiel z umných rúk Jána Koniarka, a v jeho blízkosti aj pranier zo 17. storočia.
Rodákmi zo Suchej nad Parnou sú známi súrodenci Hečkovci – prekladateľ Blahoslav (1915-2002), publicista a prekladateľ Víťazoslav (1919-1972) a predovšetkým František (1905-1960), významný redaktor, básnik a spisovateľ, autor známeho románu Červené víno, ktorý bol aj sfilmovaný a ktorého dej bol zasadený do prostredia vinohradníckeho Vlčindolu, teda do Vlčej doliny. Spomenúť treba aj ďalšieho slávneho rodáka Viliama Turčányho (1928), významného básnika, prekladateľa a literárneho vedca.

Autor: Mgr. Jozef Tihányi – historik umenia (z pripravovanej publikacie katedry dejin umenia a kultury FF TU “Pamiatky Trnavy a okolia”

Hľadať
Nálepky
Vitajte v Častej

Zobraziť Častá na väčšej mape
Kto je online