PostHeaderIcon Zvončín

zvoncinerb.jpgZvončín, ležiaci severozápadne od Trnavy v údolí potoka Trnávka, sa po prvý krát písomne spomína až v roku 1539, no je to staršia dedina. Počas svojich poddanských dejín patril do panstva hradu Červený Kameň, ktoré ho však často dávalo do zálohu. V prvej polovici 16. storočia domácich obyvateľov doplnili Chorváti, ktorí tu našli ochranu pred Turkami. Dominantou obce ležiacej v plytkom údolí poniže cesty medzi Trnavou a obcami na úpätí Malých Karpát je barokovo-klasicistický kostol sv. Anny z roku 1790. Je to jednolodie s polygonálnym presbytériom, zaklenuté pruskou klenbou a s vežou postavanou pred vstupným, južným priečelím. Fasády kostola sú jednoduché, členené kontrastnými lizénovými rámcami. Oveľa náročnejšia výzdoba sa zachovala na mnohých tunajších pôvodných domoch z obdobia prvej ČSR. Tieto rovnobežne s cestou stavané objekty majú uličné fasády rozihrané okennými a dvernými frontónmi, lizénami, pilastrami so zdobenými hlavicami, s festónmi a s ďalšími prvkami prevedenými v omietke či v štuke, doplnenými o rok výstavby nad bránou.

Staršími pamiatkami sú viaceré kríže a sochy v obci a v jej chotári. Najpočetnejšie sa zachovali kríže, jeden z nich, zo záveru 19. storočia stojí na cintoríne a vyníma sa medzi novšími i medzi niekoľkými starými náhrobkami. Ďalší sa nachádza neďaleko – uprostred obce pri zastávke autobusu a je z roku 1885, o niečo mladší kríž stojí na hornom konci obce pri hlavnej ceste medzi Trnavou a Suchou nad Parnou. Pri tejto ceste stoja v blízkosti dediny ďalšie dve pamiatky: smerom na Trnavu cesta prechádza okolo rozmernej Božej muky a smerom na Suchú popri soche sv. Jána Nepomuckého z druhej polovice 18. storočia. Na jej podstavci sa neznámy kamenár zrejme pohral do sýtosti do jeho ornamentov z mušlí a rastlinných motívov vložil kus uvoľneného ducha rokoka.

Autor: Mgr. Jozef Tihányi – historik umenia (z pripravovanej publikacie katedry dejin umenia a kultury FF TU “Pamiatky Trnavy a okolia”)

Hľadať
Nálepky
Vitajte v Častej

Zobraziť Častá na väčšej mape
Kto je online